Ważne kontakty

PRACOWNIA DENSYTOMETRYCZNA
ul. M.C. Skłodowskiej 23

46-200 Kluczbork

CZYNNA:
PONIEDZIAŁKI 
od 13:00 do 16:00
CZWARTKI  
od 07:00  do10:00

Rejestracja tel.: 

661 464 408


M A M M O G R A F I A

PRACOWNIA RENTGENOWSKA

ul. M.C. Skłodowskiej 23,

46-200 Kluczbork

Rejestracja tel.:  

077 417 3533

w godz. 8:00 – 18:00.


ZAKŁAD MEDYCYNY NUKLEARNEJ

Badania scyntygraficzne

ul. Katowicka 64, Opole

Rejestracja:

77/ 44 33 652


Badania USG

SONOMED OPOLE

ul. Kośnego 18

tel.: 883 757 551

http://www.sonomed.opole.pl/


Gabinet Masażu, Akupresury i Terapii ”Świat Ewy”

ul. Brzozowa 13, Wieluń

tel.: 691 102 256

www.swiat-ewy.pl


VACUU SPORT STUDIO

REHABILITACJA

ul. Wielkie Przedmieście 26A

46-300 OLESNO

tel.: 668 849 826

http://www.vacuu.pl


Zespół suchości

Zespół suchości, zwany również zespołem Sjӧgrena, występuje u 0,5-5% populacji ogólnej, choć 90% chorych to kobiety. Szczyt zachorowań przypada na 45 - 55 rok życia.

Autoprzeciwciała (aTPO) przeciwtarczycowe występują nawet u 40% osób z zespołem Sjӧgrena – dlatego też u każdego chorego z zespołem suchości należałoby oznaczyć TSH oraz aTPO.

 

Co to jest zespół Sjӧgrena ?

 

Zespół suchości jest przewlekłym schorzeniem, w którym celem ataku immunologicznego są ślinianki oraz gruczoły łzowe. Zaatakowane narządy nie funkcjonują w sposób należyty przez co zmniejsza się wydzielania śliny oraz łez. Chory odczuwa suchość w jamie ustnej, a wydzielanie łez jest także upośledzone. Upośledzenie wydzielania śliny powoduje trudności w żuciu i połykaniu pokarmów, który bardzo często przylega do policzków. Zaburzeniu ulegają odczuwanie smaku i zapach pokarmu. Powyższe objawy zmuszają do częstego, zwłaszcza w trakcie spożywania pokarmów, przyjmowania płynów. Czasem na języku i błonie śluzowej powstają szczelinowate pęknięcia błony śluzowej. Zmiany próchnicze postępują gwałtownie, a wypełnienia zębów często wypadają. Niedobór łez daje uczucie „piasku pod powiekami”, chorzy skarżą się na pieczenie lub swędzenie oczu, występuje nadwrażliwość na światło, wiatr czy dym papierosowy.

Suchość błony śluzowej może prowadzić do częstych krwotoków z nosa a także zapalenia ucha środkowego. Z czasem dochodzi do upośledzenia wydzielania innych gruczołów przewodu pokarmowego. Suchość pochwy jest częstym objawem zespołu Sjӧgrena.

 

Objawy kliniczne i badania laboratoryjne zespołu Sjӧgrena

 

W badaniu lekarskim można stwierdzić powiększenie ślinianek. Ponadto w diagnostyce tego zespołu wykonuje się:

  • Badanie USG ślinianek – które potwierdza powiększenie ślinianek stwierdzone w badaniu lekarskim.
  • Scyntygrafia ślinianek - wykazuje zmniejszony wychwyt radioznacznika w warunkach podstawowych oraz po stymulacji sokiem cytrynowym. Szczegółowy opis badania znajdziecie Państwo w zakładce MEDYCYNA NUKLEARNA.
  • Badanie okulistyczne – umożliwiające ocenę wydzielania łez, ocenę stanu rogówki
  • Czasami objawy zespołu suchości poprzedzają występowanie reumatoidalnego zapalenia stawów !

 

 

Leczenie zespołu Sjӧgrena

 

Leczenie polega głównie na ochronie narządu oczu. Stosuje się sztuczne łzy w płynie lub żelu, miękkie soczewki kontaktowe. Dla zmniejszenia objawów suchości w obrębie jamy ustnej można stosować gumę do żucia lub też smarowanie błony śluzowej jamy ustnej oliwą. spożywczą. Istotne jest też unikanie alkoholu i palenia tytoniu, gdyż używki nasilają istniejące objawy kliniczne. Możliwe jest także leczenie farmakologiczne.