Ważne kontakty

M A M M O G R A F I A

PRACOWNIA RENTGENOWSKA

ul. M.C. Skłodowskiej 23,

46-200 Kluczbork

Rejestracja tel.:  

077 417 3533

w godz. 8:00 – 18:00.


ZAKŁAD MEDYCYNY NUKLEARNEJ

Badania scyntygraficzne

ul. Katowicka 64, Opole

Rejestracja:

77/ 44 33 652


Badania USG

SONOMED OPOLE

ul. Horoszkiewicz 6

tel.: 883 757 551

http://www.sonomed.opole.pl/


Gabinet Masażu, Akupresury i Terapii ”Świat Ewy”

ul. Brzozowa 13, Wieluń

tel.: 691 102 256

www.swiat-ewy.pl


VACUU SPORT STUDIO

REHABILITACJA

ul. Wielkie Przedmieście 26A

46-300 OLESNO

http://www.vacuu.pl


Czym jest tarczyca ?

Odpowiedź na to pytanie w zasadzie jest prosta i brzmi TAK, gdyż każdy człowiek za wyjątkiem ludzi po operacji tarczycy oraz w tych rzadkich przypadkach, w których tarczyca się nie wykształciła, posiada gruczoł tarczowy. Czym jest tarczyca? Otóż tarczyca jest narządem wydzielania wydzielającym hormony, który znajduje się na przedniej powierzchni szyi, poniżej tzw. „jabłka Adama”. Leży ona bezpośrednio pod skórą i jest zbudowana z dwóch płatów połączonych cieśnią.

Tarczyca produkuje trzy hormony:

  • tyroksynę (T4) - która następnie jest przekształcana w tkankach do trójjodotyroniny

  • trijodotyroninę (T3) - reguluje procesy przemiany materii i w zasadzie wpływa na prawie wszystkie procesy metaboliczne zachodzące w organizmie. Trójjodotyronina między innymi przyspiesza przemianę materii (zwiększa wykorzystanie tłuszczów, węglowodanów, produkcje ciepła), pobudza pracę serca, wpływa na rozwój neurologiczny w życiu płodowym a także wpływa na skórę.

  • kalcytoninę - reguluje gospodarkę wapniową obniżając jego stężenie w surowicy krwi.

 

Tarczyca nie wytwarza hormonów „na poczekaniu”. Ilość tyroksyny i trijodotyroniny, które nie są aktualnie wykorzystywane są gromadzone w pęcherzykach gruczołu. Z tego zapasu organizm w razie konieczności pobiera hormony i szybko wprowadza je do krwi.

Jak wiadomo w produkcji hormonów tarczycy istotne znaczenia ma jod. Dobowe zapotrzebowanie na ten pierwiastek jest zależne od wieku ( …i stanu, gdyż wzrasta np.: w ciąży niezależnie od wieku) i wynosi przykładowo ok 0,09 mg dla dzieci 12 letnich, 0,15 mg dla osób dorosłych oraz 0,25 mg dla kobiet w ciąży. Od 1997r w Polsce do soli kuchennej dodawane jest 30 mg jodku potasu na kg soli co zapewnia, przy normalnym spożyciu soli podaż 0,075mg jodu na dobę. Pozostała część pochodzi z warzyw i owoców. Z uwagi na dodatek jodu do soli nasz kraj przestał być krajem należącym do grupy krajów z niedoborem jodu.

 

Jak Państwo zapewne zauważyli nie wspominam w tym miejscu o TSH – tyreotropinie, której stężenie stanowi bardzo ważny element diagnostyki funkcji tarczycy. Tyreotropina (TSH) nie jest hormonem wydzielanym przez tarczycę. To przysadka mózgowa – inny bardzo ważny gruczoł wydzielania wewnętrznego, znajdujący się wewnątrz czaszki – wydziela TSH.

 

Zastanówmy się przez chwilę nad rolą tego hormonu w regulacji pracy tarczycy. TSH pobudza tarczycę do wydzielania tyroksyny. Niskie stężenie hormonów tarczycy jest bodźcem do wydzielania TSH przez przysadkę, natomiast ich wysoki poziom hamuje to wydzielanie. Układ taki nazywany jest ujemnym sprzężeniem zwrotnym. Dzięki temu sprzężeniu oznaczenie TSH umożliwia nam ocenę pracy tarczycy; stwierdzenie czy jest ona prawidłowa (gdy stężenie TSH mieści się w granicach normy), czy wydzielania tyroksyny jest nadmierne (tak jest w nadczynności tarczycy – wówczas stężenie TSH jest poniżej normy) czy wreszcie tarczyca jest niedoczynna (w tym wypadku stężenie TSH szybuje w górę).

Nie można jednak rozpoznać nadczynności i niedoczynności tarczycy jedynie na podstawie oznaczenia TSH. 

Jaka jest norma TSH?

Stężenie TSH mieści się granicach 0,4 – 4,0 ulU/ml – jest to norma laboratoryjna

Należy w tym momencie należy dodać że badania przeprowadzone w ostatnich latach wykazały, że u osób zdrowych, bez jakiejkolwiek patologii tarczycy stężenie TSH mieści się w przedziale od 0,5 do 2,5 uIU/ml. Nie oznacza to jednak że u osoby ze stężeniem 3 ulU/ml rozpoznajemy niedoczynność tarczycy!!.

W niektórych jednak przypadkach – mam tu na myśli kobiety w ciąży – takie stężenie TSH może być wskazaniem do leczenia (o tym napiszę więcej w zakładacie dotyczącej chorób tarczycy w ciąży).

Należy mieć również na uwadze, że stężenie TSH zmienia się z wiekiem, a zatem inny będzie zakres referencyjny dla TSH u dzieci, inny dla osób dorosłych, a jeszcze inny dla osób w wieku starszym.

Dlatego zawsze należy zapytać o zakres referencyjny stężenie TSH dla odpowiedniego przedziału wiekowego czy stanu, gdyż mogą się one różnić. 

 

Grafika pochodzi ze stron: