Ważne kontakty

PRACOWNIA DENSYTOMETRYCZNA
ul. M.C. Skłodowskiej 23

46-200 Kluczbork

CZYNNA:
PONIEDZIAŁKI 
od 13:00 do 16:00
CZWARTKI  
od 07:00  do10:00

Rejestracja tel.: 

661 464 408


M A M M O G R A F I A

PRACOWNIA RENTGENOWSKA

ul. M.C. Skłodowskiej 23,

46-200 Kluczbork

Rejestracja tel.:  

077 417 3533

w godz. 8:00 – 18:00.


ZAKŁAD MEDYCYNY NUKLEARNEJ

Badania scyntygraficzne

ul. Katowicka 64, Opole

Rejestracja:

77/ 44 33 652


Badania USG

SONOMED OPOLE

ul. Kośnego 18

tel.: 883 757 551

http://www.sonomed.opole.pl/


Gabinet Masażu, Akupresury i Terapii ”Świat Ewy”

ul. Brzozowa 13, Wieluń

tel.: 691 102 256

www.swiat-ewy.pl


VACUU SPORT STUDIO

REHABILITACJA

ul. Wielkie Przedmieście 26A

46-300 OLESNO

tel.: 668 849 826

http://www.vacuu.pl


Zaburzenia płodności

Niepłodność lub brak ciąży po roku współżycia bez stosowanie antykoncepcji dotyczy nawet 15% par. W 35%przypadków powodem niepłodności jest niepłodność żeńska, w 30% niepłodność jest spowodowana zaburzeniem produkcji plemników w męskim nasieniu. Połączenie obydwu przyczyn niepłodności zachodzi u 20% par, zaś w pozostałych 15% niepłodność jest niewiadomego pochodzenia.

U kobiet z niepłodnością stwierdzono istotnie wyższe ryzyko rozwoju autoimmunologicznej choroby tarczycy. To ryzyko było także zwiększone kobiet z endometriozą – dlatego też u każdej kobiety mającej trudność z zajściem w ciążę należałoby oznaczyć TSH oraz aTPO.

 

Choroba tarczycy a niepłodność.

Hormony tarczycy działają przez swoiste dla nich receptory (jeśli hormon przyrównać do klucza, to receptor odpowiada zamkowi, który może być otwarty jedynie przez dopasowany do niego klucz – w tym konkretnym przypadku jest to hormon tarczycy – trijodotyronina). Receptory te rozmieszczone są w każdym zakątku naszego ciała, stąd też niedobór lub nadmiar hormonów tarczycy daje tak różne objawy kliniczne.

W przypadku autoimmunologicznego zapalenie tarczycy (popularnej choroby Hashimoto) dochodzi do zaburzeń wydzielania hormonów tarczycy – po prostu jest ich za mało. Ten niedobór z kolei wywiera wpływ na cykl miesięczny – trijodotyronina bowiem moduluje wydzielania hormonów przysadkowych: FSH i LH (o których możecie Państwo przeczytać w zakładkach poświęconych cyklowi miesięcznemu oraz przysadce mózgowej). FSH i LH to hormony regulujące cykl miesięczny. Ich prawidłowe wydzielanie gwarantuje prawidłowy przebieg cyklu a co za tym idzie owulację – pęknięcie dojrzałego pęcherzyka Graafa i wydostanie gotowej do zapłodnienia komórki jajowej. Niedostateczne stężenie hormonów tarczycy może proces ten zaburzyć, prowadząc do braku owulacji w przypadku ich dużego niedoboru. Mało tego hormony tarczycy oddziałują także bezpośrednio na proces dojrzewania komórki jajowej jak również na proces produkcji hormonów sterydowych przez dojrzewający pęcherzyk jajowy, których odpowiednie stężenie w jajniku gwarantuje zarówno prawidłowy proces dojrzewania pęcherzyka jak również przygotowanie macicy na zagnieżdżenie zapłodnionej w jajowodzie komórki jajowej.

Sama obecność przeciwciał przeciwtarczycowych (aTPO) nawet przy prawidłowym stężeniu TSH może wpływać na procesy zapłodnienia, a w szczególności na samo zagnieżdżenia się zapłodnionego zarodka w macicy. Nie ustalono jeszcze precyzyjnych mechanizmów na drodze których tak się dzieje. Wiadomo jednak że sama obecność w/w przeciwciał zwiększa ryzyko poronienia albo porodu przedwczesnego. Podwyższony poziom przeciwciał (aTPO) występuje u zdrowych (bez objawów klinicznych) kobiet z częstością 12-26%! U 10% kobiet ciężarnych stwierdza się obecność aTPO! Dlatego też badania w kierunku obecności przeciwciał przeciwtarczycowych łącznie z oznaczeniem stężenia TSH jest takie ważne. Należy je przeprowadzić podczas diagnostyki niepłodności a najlepiej również w czasie planowania ciąży lub też w pierwszych tygodniach jej trwania. Wprowadzenie bowiem odpowiedniego leczenie zmniejsza ryzyko poronienia lub porodu przedwczesnego do ryzyka populacyjnego, czyli takiego jakie występuje u osób zdrowych.