Ważne kontakty
PRACOWNIA
DENSYTOMETRYCZNA
ul.
M.C. Skłodowskiej 23
46-200 Kluczbork
CZYNNA:
PONIEDZIAŁKI
od 13:00 do 16:00
CZWARTKI
od
07:00 do10:00
Rejestracja tel.:
661
464 408
M A M M O G R A F I A
PRACOWNIA RENTGENOWSKA
ul. M.C. Skłodowskiej 23,
46-200 Kluczbork
Rejestracja tel.:
077 417 3533
w godz. 8:00 – 18:00.
ZAKŁAD MEDYCYNY NUKLEARNEJ
Badania scyntygraficzne
ul. Katowicka 64, Opole
Rejestracja:
77/ 44 33 652
Badania USG
SONOMED OPOLE
ul. Horoszkiewicza 8
tel.: 883 757 551
Gabinet Masażu, Akupresury i Terapii ”Świat Ewy”
ul. Brzozowa 13,
Wieluń
VACUU SPORT STUDIO
REHABILITACJA
ul. Wielkie Przedmieście 26A
46-300
OLESNO
Anoreksja nerwowa, czyli jadłowstręt psychiczny, jest to choroba polegająca na świadomym ograniczaniu przyjmowania pokarmów, w celu osiągnięcia szczupłej, a w zasadzie idealnej (idealnej w odczuciu osoby dotkniętej tym zaburzeniem) sylwetki. Towarzyszy temu zaburzenie postrzegania własnego ciała i silny lęk przed przyrostem masy i otyłością. Konsekwencją nadmiernej redukcji masy ciała jest wtórny brak miesiączki u dziewcząt.
Częstość występowania anoreksji w populacji polskich dziewcząt i młodych kobiet szacuje się na około 1 % ze stałą tendencja wzrostową. Choroba ta dotyczy głównie dziewcząt, jakkolwiek rozpoznawana jest także u chłopców.
Najczęściej pierwsze objawy występują w okresie dojrzewania. Trudno jest powiedzieć w sposób jednoznaczny jaka jest przyczyna występowania jadłowstrętu. Najczęściej wymienia się elementy biologiczne, psychologiczne, rodzinne jak i społeczne. Chęć bycia szczupłym stanowi dla chorej najwyższą ideę, której podporządkowuje całą swoją aktywność.
Chorej nie wystarczy samo bycie szczupłym, ale konieczność bycia szczuplejszym - po osiągnięciu pierwotnie zamierzonego celu, poprzeczka stawiana jest wyżej, a chora dąży osiągnięcia nowej, niższej masy ciała. Chore przez długi czas zachowują sprawność psychiczną. Początkowo wraz z utratą masy ciała pojawiają się zaburzenia miesiączkowania następnie zupełny brak miesiączki. Chore demonstrują nadmierną aktywność fizyczną, stają się drażliwe i niechętnie spożywają posiłki. Często, ukradkiem wyrzucają jedzenie. Wraz z postępem redukcji masy ciała, pojawiają się zaparcia, obniżenie siły mięśniowej, ziębnięcie, narasta zmęczenie i chęć izolacji od otoczenia. Wszystko to prowadzi do wyniszczenia organizmu, zmniejsza się ciśnienie tętnicze krwi, zwalnia praca serca, które staje się niewydolne, kończyny dolne brzękną z powodu niedobiałczenia, narasta depresja. W przypadkach nieleczonych jadłowstręt psychiczny może prowadzić do zgonu.
Leczenie anoreksji nerwowej powinno odbywać się w doświadczonych ośrodkach w oparciu o psychoterapię. W pierwszej kolejności należy wykluczyć inne przyczyny prowadzące do redukcji masy ciała, jak nadczynność tarczycy, zespoły złego wchłaniania i tym podobne. Ponadto należy ocenić dodatkowe zaburzenia hormonalne i wprowadzić odpowiednie leczenie substytucyjne. Ze względu na złożone podłoże rokowanie dotyczące wyleczenia jest niepewne. Często pojawiają się nawroty.
Godnym polecenia jest ośrodek w Zabrzu zajmujący się od wielu lat problemami zaburzenia odżywiania.
Dla zainteresowanych podaję adres: Klinika Endokrynologii Dziecięcej Zabrze, ul. 3-Maja 13, tel.: 032-3704507
Grafika pochodzi ze stron:
ul. Krasickiego 5, 46-300 Olesno | woj. opolskie | tel.: 343598484
NIP: 5761139665 | REGON: 150349634