Ważne kontakty

PRACOWNIA DENSYTOMETRYCZNA
ul. M.C. Skłodowskiej 23

46-200 Kluczbork

CZYNNA:
PONIEDZIAŁKI 
od 13:00 do 16:00
CZWARTKI  
od 07:00  do10:00

Rejestracja tel.: 

661 464 408


M A M M O G R A F I A

PRACOWNIA RENTGENOWSKA

ul. M.C. Skłodowskiej 23,

46-200 Kluczbork

Rejestracja tel.:  

077 417 3533

w godz. 8:00 – 18:00.


ZAKŁAD MEDYCYNY NUKLEARNEJ

Badania scyntygraficzne

ul. Katowicka 64, Opole

Rejestracja:

77/ 44 33 652


Badania USG

SONOMED OPOLE

ul. Horoszkiewicza 8

tel.: 883 757 551

http://www.sonomed.opole.pl/


Gabinet Masażu, Akupresury i Terapii ”Świat Ewy”

ul. Brzozowa 13, Wieluń

www.swiat-ewy.pl


VACUU SPORT STUDIO

REHABILITACJA

ul. Wielkie Przedmieście 26A

46-300 OLESNO

http://www.vacuu.pl


Anoreksja nerwowa

Anoreksja nerwowa, czyli jadłowstręt psychiczny, jest to choroba polegająca na świadomym ograniczaniu przyjmowania pokarmów, w celu osiągnięcia szczupłej, a w zasadzie idealnej (idealnej w odczuciu osoby dotkniętej tym zaburzeniem) sylwetki. Towarzyszy temu zaburzenie postrzegania własnego ciała i silny lęk przed przyrostem masy i otyłością. Konsekwencją nadmiernej redukcji masy ciała jest wtórny brak miesiączki u dziewcząt.

Częstość występowania anoreksji w populacji polskich dziewcząt i młodych kobiet szacuje się na około 1 % ze stałą tendencja wzrostową. Choroba ta dotyczy głównie dziewcząt, jakkolwiek rozpoznawana jest także u chłopców.

Najczęściej pierwsze objawy występują w okresie dojrzewania. Trudno jest powiedzieć w sposób jednoznaczny jaka jest przyczyna występowania jadłowstrętu. Najczęściej wymienia się elementy biologiczne, psychologiczne, rodzinne jak i społeczne. Chęć bycia szczupłym stanowi dla chorej najwyższą ideę, której podporządkowuje całą swoją aktywność.

Chorej nie wystarczy samo bycie szczupłym, ale konieczność bycia szczuplejszym - po osiągnięciu pierwotnie zamierzonego celu, poprzeczka stawiana jest wyżej, a chora dąży osiągnięcia nowej, niższej masy ciała. Chore przez długi czas zachowują sprawność psychiczną. Początkowo wraz z utratą masy ciała pojawiają się zaburzenia miesiączkowania następnie zupełny brak miesiączki. Chore demonstrują nadmierną aktywność fizyczną, stają się drażliwe i niechętnie spożywają posiłki. Często, ukradkiem wyrzucają jedzenie. Wraz z postępem redukcji masy ciała, pojawiają się zaparcia, obniżenie siły mięśniowej, ziębnięcie, narasta zmęczenie i chęć izolacji od otoczenia. Wszystko to prowadzi do wyniszczenia organizmu, zmniejsza się ciśnienie tętnicze krwi, zwalnia praca serca, które staje się niewydolne, kończyny dolne brzękną z powodu niedobiałczenia, narasta depresja. W przypadkach nieleczonych jadłowstręt psychiczny może prowadzić do zgonu.

Leczenie anoreksji nerwowej powinno odbywać się w doświadczonych ośrodkach w oparciu o psychoterapię. W pierwszej kolejności należy wykluczyć inne przyczyny prowadzące do redukcji masy ciała, jak nadczynność tarczycy, zespoły złego wchłaniania i tym podobne. Ponadto należy ocenić dodatkowe zaburzenia hormonalne i wprowadzić odpowiednie leczenie substytucyjne. Ze względu na złożone podłoże rokowanie dotyczące wyleczenia jest niepewne. Często pojawiają się nawroty. 

Godnym polecenia jest ośrodek w Zabrzu zajmujący się od wielu lat problemami zaburzenia odżywiania.

Dla zainteresowanych podaję adres: Klinika Endokrynologii Dziecięcej Zabrze, ul. 3-Maja 13, tel.: 032-3704507

 

Grafika pochodzi ze stron: