Ważne kontakty

PRACOWNIA DENSYTOMETRYCZNA
ul. M.C. Skłodowskiej 23

46-200 Kluczbork

CZYNNA:
PONIEDZIAŁKI 
od 13:00 do 16:00
CZWARTKI  
od 07:00  do10:00

Rejestracja tel.: 

661 464 408


M A M M O G R A F I A

PRACOWNIA RENTGENOWSKA

ul. M.C. Skłodowskiej 23,

46-200 Kluczbork

Rejestracja tel.:  

077 417 3533

w godz. 8:00 – 18:00.


ZAKŁAD MEDYCYNY NUKLEARNEJ

Badania scyntygraficzne

ul. Katowicka 64, Opole

Rejestracja:

77/ 44 33 652


Badania USG

SONOMED OPOLE

ul. Kośnego 18

tel.: 883 757 551

http://www.sonomed.opole.pl/


Gabinet Masażu, Akupresury i Terapii ”Świat Ewy”

ul. Brzozowa 13, Wieluń

tel.: 691 102 256

www.swiat-ewy.pl


VACUU SPORT STUDIO

REHABILITACJA

ul. Wielkie Przedmieście 26A

46-300 OLESNO

tel.: 668 849 826

http://www.vacuu.pl


Niedokrwistość

Niedokrwistość jest to zmniejszenie stężenia hemoglobiny poniżej 12g/dl u kobiet oraz 13,5 g/dl u mężczyzn idące w parze z innymi zaburzeniami morfologii krwi.

 

Do produkcji krwi konieczna jest odpowiednia podaż żelaza oraz witamin w szczególności witaminy B12 oraz kwasu foliowego.

Żelazo jest wchłaniane w dwunastnicy oraz bliższym odcinku jelita czczego, czyli w sąsiadujących z żołądkiem odcinkach przewodu pokarmowego. Do prawidłowego wchłaniania żelaza konieczna jest obecność kwasu solnego, który jest produkowany w żołądku przez tak zwane komórki okładzinowe. Niedobór kwasu solnego zmniejsza lub uniemożliwia wchłanianie żelaza. Dlatego też żelazo (gdy są do tego wskazania lekarskie) w tabletkach najlepiej jest zażywać na czczo lub na 30 minut przed planowanym posiłkiem, sole żelaza powinny „wykąpać się” w kwaśnej treści żołądka by ulec właściwemu wchłonięciu w sąsiedniej dwunastnicy. Gdy organizm produkuje przeciwciała przeciwko komórkom okładzinowym, w ścianie żołądka rozwija się przewlekłe zapalenie (podobnie jak w tarczycy w przebiegu choroby Hashimoto), które prowadzi do zaniku błony śluzowej żołądka. Komórki okładzinowe ulegają zniszczeniu i przez to stają się one niezdolne do produkcji kwasu solnego. Zmniejszona produkcja kwasu solnego z kolei zmniejsza wchłanianie żelaza prowadząc do niedokrwistości.

Wchłanianie witaminy B12 jest jeszcze bardziej skomplikowane. Aby witamina ta mogła ulec wchłonięciu w przewodzie pokarmowym musi się połączyć z białkiem produkowanym w żołądku – z tzw. Czynnikiem Castle`a. i dopiero w takim połączeniu rozpoczyna wędrówkę prawie przez cały przewód pokarmowy by wchłonąć się w jelicie krętym tuż przed kątnicą. Jak się Państwo zapewne domyślacie gdy układ odporności jest zaburzony może także produkować przeciwciała przeciwko czynnikowi Castle`a i „dzięki czemu” uniemożliwić wchłanianie witaminy B12 i w następstwie spowodować niedokrwistość.

Warto zatem u chorych z autoimmunologiczną chorobą tarczycy od czasu do czasu oznaczyć morfologię krwi, a w razie stwierdzenia niedokrwistości pogłębić diagnostykę o oznaczenie odpowiednich przeciwciał i naturalnie wprowadzić odpowiednie leczenie.