Ważne kontakty
PRACOWNIA
DENSYTOMETRYCZNA
ul.
M.C. Skłodowskiej 23
46-200 Kluczbork
CZYNNA:
PONIEDZIAŁKI
od 13:00 do 16:00
CZWARTKI
od
07:00 do10:00
Rejestracja tel.:
661
464 408
M A M M O G R A F I A
PRACOWNIA RENTGENOWSKA
ul. M.C. Skłodowskiej 23,
46-200 Kluczbork
Rejestracja tel.:
077 417 3533
w godz. 8:00 – 18:00.
ZAKŁAD MEDYCYNY NUKLEARNEJ
Badania scyntygraficzne
ul. Katowicka 64, Opole
Rejestracja:
77/ 44 33 652
Badania USG
SONOMED OPOLE
ul. Kośnego 18
tel.: 883 757 551
Gabinet Masażu, Akupresury i Terapii ”Świat Ewy”
ul. Brzozowa 13, Wieluń
tel.: 691 102 256
VACUU SPORT STUDIO
REHABILITACJA
ul. Wielkie Przedmieście 26A
46-300 OLESNO
tel.: 668 849 826
ACTH (adrenokortykotropina), jest hormonem wydzielanym przez tak zwane komórki kortykotropowe przysadki. Działanie tego hormonu polega na pobudzeniu kory nadnerczy do produkcji kortyzolu – hormonu który odgrywa niezmiernie istotną rolę dla życia człowieka. Wydzielany jest on szczególnie w warunkach stresu (przez który rozumiemy zarówno zdenerwowanie podczas rozmowy z szefem, sytuację zagrożenia, ale również stres związany z pobudką po nocnym wypoczynku...). Zadaniem kortyzolu jest przygotowanie organizmu na stres i aktywacja wszelkich mechanizmów przeciwdziałających niekorzystnej sytuacji w jakiej znalazł się organizm.
W warunkach patologii, nadmiar ACTH wydzielany jest przez niewielkie gruczolaki przysadki i w sposób ciągły (a nie jak przystało na prawidłowe komórki przysadki – pulsacyjnie, w zależności od zapotrzebowania) stymuluje produkcję kortyzolu w nadnerczach. A jak wiadomo powszechnie nadgorliwość jest gorsza niż faszyzm... zatem nadmiar kortyzolu w organizmie wywiera cały szereg niekorzystnych zmian. Powoduje bowiem niekontrolowany przyrost masy ciała, prowadząc do nagromadzenia tkanki tłuszczowej w obrębie tułowia, szyi i twarzy i jednocześnie prowadzi do zaników mięśniowych. W następstwie tego kończyny tracą swoją masę i są nieproporcjonalne w odniesieniu do otłuszczonego tułowia. Narasta osłabienie, mogą wystąpić zaburzenia emocjonalne, a na skórze pojawiają się różowe rozstępy, narasta owłosienie co wraz zaburzeniami miesiączkowania zwraca uwagę zwłaszcza kobiet. Kortyzol przyczynia się ponadto do nietolerancji węglowodanowej i w miarę upływu czasu do rozwoju cukrzycy. Bardzo często do obrazu klinicznego dołącza nadciśnienie tętnicze, a naczynia krwionośne stają się kruche, łatwo pękają przy niewielkim nawet urazie albo samoistnie, co sprawia, że osoba u której doszło do nadmiernego wydzielania kortyzolu skarży się na łatwe siniaczenie.
Objawy nadmiaru kortyzolu nazywane są objawami zespołu Cushinga. Zespół ten jest najczęściej spowodowany niewielkim gruczolakiem wydzielającym ACTH zlokalizowany w przysadce, albo też zmianą w nadnerczach wydzielającą kortyzol. Możliwe jest jednak wydzielanie ACTH przez nowotwory innych narządów. Mówimy w takich przypadkach o tak zwanej ektopii wydzielania ACTH. Biorąc pod uwagę powyższe zlokalizowanie zmiany powodującej pobudzenie osi kortykotropowej nie jest łatwa.
W przypadku podejrzenia przysadki, jako miejsca nadmiernego wydzielania kortyzolu, wykonuje się badanie rezonansu magnetycznego, które najczęściej wykazuje obecność mikrogruczolaka. Niezbędna jest diagnostyka endokrynologiczna. Leczeniem z wyboru jest leczenie neurochirurgiczne po wcześniejszym przygotowaniu farmakologicznym.
OBJAWY NA KTÓRE NALEŻY ZWRÓCIĆ UWAGĘ:
niekontrolowany przybór masy ciała zwłaszcza z towarzyszącymi różowymi rozstępami na skórze i zanikami mięśniowymi oraz łatwym siniaczeniem, które nie znajduje innego uzasadnienia.
Grafika pochodzi ze stron:
ul. Krasickiego 5, 46-300 Olesno | woj. opolskie | tel.: 343598484
NIP: 5761139665 | REGON: 150349634