Ważne kontakty
PRACOWNIA
DENSYTOMETRYCZNA
ul.
M.C. Skłodowskiej 23
46-200 Kluczbork
CZYNNA:
PONIEDZIAŁKI
od 13:00 do 16:00
CZWARTKI
od
07:00 do10:00
Rejestracja tel.:
661
464 408
M A M M O G R A F I A
PRACOWNIA RENTGENOWSKA
ul. M.C. Skłodowskiej 23,
46-200 Kluczbork
Rejestracja tel.:
077 417 3533
w godz. 8:00 – 18:00.
ZAKŁAD MEDYCYNY NUKLEARNEJ
Badania scyntygraficzne
ul. Katowicka 64, Opole
Rejestracja:
77/ 44 33 652
Badania USG
SONOMED OPOLE
ul. Kośnego 18
tel.: 883 757 551
Gabinet Masażu, Akupresury i Terapii ”Świat Ewy”
ul. Brzozowa 13, Wieluń
tel.: 691 102 256
VACUU SPORT STUDIO
REHABILITACJA
ul. Wielkie Przedmieście 26A
46-300 OLESNO
tel.: 668 849 826
Zatorowość płucna jest jednostką chorobową, której rozpoznanie sprawia wiele trudności diagnostycznych i polega na zamknięciu naczyń płucnych matariałem zakrzepowym powstałym w innej, niejednokrotnie odległej, części układu krążenia (np.: w zmienionych zapalnie żylakach kończyn dolnych). Objawy kliniczne zależą zarówno od ilości jak i wielkości zatkanych materiałem zatorowym naczyń. W większości przypadków są niecharakterystyczne.
Scyntygrafię perfuzyjną płuc przeprowadza się wstrzykując dożylnie mikrosfery albuminowe połączone z radioizotopem, emitujące promieniowanie gamma. Podane dożylnie, przenoszone są z prądem krwi i zatrzymują się w naczyniach drobnych naczyniach, proporcjonalnie do stopnia ukrwienia płuca. W segmentach płucnych, w których przepływ krwi nie występuje lub jest znacznie zmniejszony, obserwuje się obszary o znacznie zredukowanej radioaktywności - ubytki perfuzji. Ogniska braku perfuzji, często o kształcie klina, którego podstawa położona jest w kierunku opłucnej, występują obwodowo.
Odpowiednie urządzenie – gammakamera - umożliwia ocenę aktywności promieniowania w poszczególnych segmentach płuc. W miejscach, w których naczynia krwionośne są zatkane, obserwuje się obszary, do których znacznik a więc również krew nie dociera. Są to obszary objęte zatorowością.
COVID-19 a zatorowość płucna
Wirus SARS-CoV2 wnika do komórek układu oddechowego poprzez receptor enzymu konwertującego angiotensynę II -ACE2. Powoduje to aktywację mechanizmów obronnych organizmu. Niektórzy jednak na obecność patogenu reagują wystąpieniem intensywnego pobudzenia układu odpornościowego – tak zwanej “burzy cytokinowej”. Jest ona wynikiem niekontrolowanego wydzielania dużej ilości substancji o działaniu prozapalnym i wraz z aktywacją układu krzepnięcia oraz rozsianym wewnątrznaczyniowym wykrzepianiem, towarzyszącym chorobie, prowadzi do uszkodzenia płuc. W następstwie tego, pogorszeniu ulega funkcja układu oddechowego i jego wydolność.
U chorych wymagających intensywnej terapii w przebiegu COVID-19 powikłania zatorowo-zakrzepowe może dotyczyć według najnowszych doniesień nawet 30% osób. Powikłania te prowadzą do istotnego zwiększenia ryzyka zgonu oraz rozwoju niewydolności oddechowej, wymagającej długotrwałego leczenia i rehabilitacji
Wskazaniem do wykonania scyntygrafii j perfuzyjnej serca jest:
zatorowość płucna
ocena efektów leczenia przeciwzakrzepowego
niewydolność oddechowa niejasnego pochodzenia
diagnostyka różnicowa nadciśnienia płucnego
Przygotowanie pacjenta:
chory nie wymaga szczególnego przygotowania do scyntygrafii perfuzyjnej
przed badaniem może spożyć lekkie śniadanie
Przebieg badania:
scyntygrafia perfuzyjna serca jest procedurą jednodniową realizowaną w trybie ambulatoryjnym:
pacjent zgłasza się do Zakładu Medycyny Nuklearnej z dowodem osobistym, legitymacją ubezpieczeniową oraz skierowaniem z Poradni Specjalistycznej, które powinno zawierać opis problemu klinicznego oraz dotychczasową dokumentację medyczną (badania obrazowe, kopie kart informacyjnych z pobytów szpitalnych),
konieczne jest dostarczcenie aktualnego badania RTG klatki piersiowej,
przed badaniem pacjent ma podawany dożylnie radiofermaceutyk, a samo badanie – scyntygrafia - polega na rejestrowaniu radioaktywności znad klatki piersiowej w różnych projekcjach (pacjent leży na plecach a urządzenie - gammakamera – umiejscowione nad pacjentem zbiera informacje prze kilka minut).
ul. Krasickiego 5, 46-300 Olesno | woj. opolskie | tel.: 343598484
NIP: 5761139665 | REGON: 150349634