Ważne kontakty
PRACOWNIA
DENSYTOMETRYCZNA
ul.
M.C. Skłodowskiej 23
46-200 Kluczbork
CZYNNA:
PONIEDZIAŁKI
od 13:00 do 16:00
CZWARTKI
od
07:00 do10:00
Rejestracja tel.:
661
464 408
M A M M O G R A F I A
PRACOWNIA RENTGENOWSKA
ul. M.C. Skłodowskiej 23,
46-200 Kluczbork
Rejestracja tel.:
077 417 3533
w godz. 8:00 – 18:00.
ZAKŁAD MEDYCYNY NUKLEARNEJ
Badania scyntygraficzne
ul. Katowicka 64, Opole
Rejestracja:
77/ 44 33 652
Badania USG
SONOMED OPOLE
ul. Kośnego 18
tel.: 883 757 551
Gabinet Masażu, Akupresury i Terapii ”Świat Ewy”
ul. Brzozowa 13, Wieluń
tel.: 691 102 256
VACUU SPORT STUDIO
REHABILITACJA
ul. Wielkie Przedmieście 26A
46-300 OLESNO
tel.: 668 849 826
Codzienna dieta prócz substancji odżywczych dostarcza cały szereg witamin oraz mikroelementów koniecznych do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. W przypadku tkanki kostnej największe znaczenia w rozwoju kośćca mają wapń fosfor, magnez oraz witamina D a także składniki żywieniowe, które modyfikują wchłanianie wyżej wymienionych
Wapń – stanowi ok. 1,5 % masy naszego ciała. Ok. 99% zawarte jest w tkance kostnej. Wchłaniania wapnia odbywa się w górnej części przewodu pokarmowego. Głównym czynnikiem regulującym wchłanianie wapnia jest witamina D. Ponadto należy pamiętać że wchłanianie tego pierwiastka zmniejsza się, gdy sole wapnia spożywamy z pokarmem zawierającym szczawiany (szpinak) lub fosforany ( coca-cola, konserwy). Dobowe zapotrzebowanie na wapń zmienia się z wiekiem i wynosi 800mg/ dobę wapnia elementarnego (podlegających wchłanianiu jonów wapnia) u dzieci do 10 roku życia, 1000mg/ dobę u młodzieży i dorosłych i 1500mg/ dobę u kobiet po menopauzie oraz ludzi po 65roku życia. Wchłaniania wapnie zmniejsza się po menopauzie co jest spowodowane brakiem żeńskich hormonów płciowych, które pobudzają ten proces.
Najistotniejszym źródłem wapnia w diecie są mleko i jego przetwory. Wapń zawarty w tych przetworach jest dobrze przyswajalny, jednak należy pamiętać iż w zależności od zawartości tłuszczu oraz cukru, przetwory mleczne mogą być kaloryczne i tym samym niekorzystnie wpływać na masę ciała oraz gospodarkę lipidową. W przypadku nietolerancji mleka, proponowane są jogurty lub kefiry, które są szczególnie polecane u osób z problemami związanymi z pracą jelita grubego. Alternatywą dla mleka krowiego jest mleko kozie i jego przetwory proponowane osobom z uczuleniem na białka zawarte w mleku krowim. Mleko kozie zawiera nawet więcej wapnia. Innymi źródłami wapnia w pożywieniu są: soja, fasola, groszek zielony, brokuły, natka pietruszki a także ryby i przetwory rybne (szczególnie sardynki).
Do czynników zmniejszających wchłaniania wapnia z przewodu pokarmowego należą: szpinak, szczaw, buraki, rzodkiewki, rabarbar oraz używki takie jak kawa, herbata, wino wytrawne, które zawiera szczawiany, a także nadmiar fosforanów zawarty w produktach żywnościowych.
Fosfor – stanowi ok. 1% masy ciała. Ok. 85% fosforu znajduje się w kościach. Najbogatszym źródłem fosforu są sery żółte, coca-cola, konserwy, mięso jajka i chleb. Istotnym elementem prawidłowej gospodarki wapniowej jest właściwy stosunek stężenie wapnia do fosforu. Obecnie uważa się że powinien on wynosić 1:1.Nadmiar fosforanów w spożytym pokarmie zmniejsza bowiem wchłanianie wapnia.
Witamina D – jest niezbędna do prawidłowego wzrostu i rozwoju kości. Jej niedobór w dzieciństwie prowadzi do rozwoju krzywicy. Dobowe spożycie witaminy D nie jest określone, ponieważ jest ona produkowana także w skórze pod wpływem światła. Produkcja ta może pokryć do 90% dobowego zapotrzebowania na witaminę D, pod warunkiem wystarczającej ekspozycji na światło. Najwięcej witaminy D zawartej jest w porcji tłustej ryby (śledź, makrela, sardynka) i ponadto w tranie, tłustym mleku, maśle i jajach. Dolną granicą normy stężenia witaminy D w surowicy krwi jest 30 nmol/l. Witaminie tej poświęcam osobną zakładkę.
Sód – dieta bogata w sód (zawarty w soli kuchennej) może zwiększać wydalanie wapnia z moczem i tym samym zmniejszyć jego zasoby w organizmie.
Witamina C – bierze udział w produkcji białek budujących kości, które następnie ulegają wysyceniu solami wapnia. Ponadto witamina C uczestniczy w procesach tworzenia kości a jaj niedobór zwiększa podatność kości na złamania. U osób dorosłych niedobór witaminy C zaburza gojenie złamań.
Alkohol – skutkiem nadmiernego i długotrwałego spożycia alkoholu jest marskość wątroby – stan uszkodzenia funkcji wątroby, który prowadzi do zaburzenia metabolizmu tkanki kostnej, gdyż w następstwie uszkodzenia wątroby dochodzi do zmniejszenia produkcji witaminy D ze wszystkimi tego konsekwencjami. Ponadto niedobór produkowanych w wątrobie substancji pobudzających tworzenie kośćca również niekorzystnie wpływa na tkankę kostną.
Kofeina – bezpośrednio hamuje tworzenie kośćca. Ponadto zmniejsza wchłanianie wapnia w jelitach oraz przyspiesza jego wydalanie. Przyjmuje się że przy spożyciu większej niż 3 filiżanki kawy dziennie, przy niskiej (a za taką uważa się podaż poniżej 800mg wapnia elementarnego) podaży dziennej wapnia, kofeina może wywierać niekorzystny efekt na tkankę kostną.
Grafika pochodzi ze stron:
http://www.fit.pl/dietetyka/diety/lecznicze/osteoporoze_pokonaj_dieta,470,1,0.html
http://www.bodyicoach.com/osteoporoza-jako-powszechna-choroba-spoleczna/
http://www.medsos.pl/p/czy-mozemy-zapobiegac-osteoporozie-8339
ul. Krasickiego 5, 46-300 Olesno | woj. opolskie | tel.: 343598484
NIP: 5761139665 | REGON: 150349634