Ważne kontakty

PRACOWNIA DENSYTOMETRYCZNA
ul. M.C. Skłodowskiej 23

46-200 Kluczbork

CZYNNA:
PONIEDZIAŁKI 
od 13:00 do 16:00
CZWARTKI  
od 07:00  do10:00

Rejestracja tel.: 

661 464 408


M A M M O G R A F I A

PRACOWNIA RENTGENOWSKA

ul. M.C. Skłodowskiej 23,

46-200 Kluczbork

Rejestracja tel.:  

077 417 3533

w godz. 8:00 – 18:00.


ZAKŁAD MEDYCYNY NUKLEARNEJ

Badania scyntygraficzne

ul. Katowicka 64, Opole

Rejestracja:

77/ 44 33 652


Badania USG

SONOMED OPOLE

ul. Horoszkiewicza 6

tel.: 883 757 551

http://www.sonomed.opole.pl/


Gabinet Masażu, Akupresury i Terapii ”Świat Ewy”

ul. Brzozowa 13, Wieluń

www.swiat-ewy.pl


VACUU SPORT STUDIO

REHABILITACJA

ul. Wielkie Przedmieście 26A

46-300 OLESNO

http://www.vacuu.pl


Endokrynologia kości

To właśnie kości określają kształt i wielkość człowieka. Są one podstawą budowy całego ciała, ochraniają ważne narządy (np. kości czaszki ochraniają mózg),dźwigają ciężar ciała, dzięki nim możemy się poruszać. Kości w organizmie kształtują się najdłużej ze wszystkich układów ciała i w ciągu życia każdego człowieka wielokrotnie cały kościec ulega przebudowie. Okresy rozwoju kośćca są trudne do ścisłego określenia względem lat, ponieważ istnieją duże różnice pomiędzy poszczególnymi ludźmi.

Na osiągnięcie i utrzymanie prawidłowego stanu układu kostnego wpływają czynniki genetyczne, masa ciała i aktywność fizyczna. Także hormony płciowe wydzielane w okresie dojrzewania mają istotne znaczenie. Ważne jest także, aby od urodzenia dziecka dbać o właściwą dietę, po to by w wieku dorosłym jego kości jak najdłużej pozostały mocne, ponieważ wapń mineralizuje i w następstwie tego wzmacnia kości do określonego wieku, w którym organizm osiąga tak zwaną szczytową masę kostną. Szczytowa masa kostna to jak sugeruje nazwa maksymalna masa jaką osiąga tkanka kostna w życiu człowieka. Kościec uzyskuje szczytowa masę w pierwszych latach po przekroczeniu 20 roku życia (między 20 a 30 rokiem życia). W kolejnych lata życia, człowiek dorosły czerpie z tych rezerw – dlatego warto jak najwcześniej dbać o kości, by zapobiegać osteoporozie i innym tego typu schorzeniom, które pozwolę sobie omówić w poszczególnych zakładkach.

Kość jest nie tylko elementem podporowym, ale także niezwykle aktywną metabolicznie tkanką, które ulega ciągłej przebudowie dzięki ciągłym procesom resorpcji (czyli utraty masy kostnej) oraz odbudowy tkanki kostnej. W ciągu roku przebudowie ulega ok. 10% szkieletu, z czego wynika, co 10 lat następuje proces wymiany całej struktury kośćca. To właśnie dzięki tym procesom możliwe jest gojenie załamań, gdy po „uprzątnięciu terenu”, ubytek kostny jest „odbudowywany” a złamana kość może pełnić swoje funkcje. Ilość kości zawsze odzwierciedla równowagę pomiędzy procesami utraty kośćca (resorpcją) a tworzeniem kości od nowa na które wpływa wiele czynników: hormonalnych oraz środowiskowych, które warunkuję nie tylko wielkość szczytowej masy kostnej ale także tempo jej zużycia.

Grafika pochodzi ze stron;

http://kobieta.wp.pl/kat,26377,title,Prawie-3-mln-Polakow-choruje-na-osteoporoze,wid,13857945,wiadomosc.html?ticaid=1f08e